В Україні минає перший тиждень без роботи трьох телеканалів – NewsOne, ZIK, “112-Україна”. Ці медіа давно звинувачували в роботі на Росію та розповсюдженні проросійських наративів. Усі три телеканали є у власності соратника Віктора Медведчука Тараса Козака. Та саме блокування помітно вплинуло на висловлювання депутатів від “Опозиційної платформи – За життя”.
Джерело:
Так чи й же Крим
Найяскравіше відзначився найрейтинговіший член “Опоплатформи” й екскандидат у президенти Юрій Бойко. Що й не дивно, адже після блокування телеканалів, пов’язаних з Віктором Медведчуком, його охоче кликали на ефіри на інші телеканали.
Так, на ефірі проєкту “Свобода слова Савіка Шустера” від 5 лютого експрем’єр-міністр України Арсеній Яценюк зачепив питання приналежності Криму й позиції щодо цього партії ОПЗЖ.
Ви в Україні не знайдете політика, який скаже, що “Крим – це Росія”. Так само ви в Росії не знайдете політика, який скаже, що Крим – це Україна,
– відповів Юрій Бойко.
Як Бойко раніше висловлювався про Крим
Варто відзначити, що Юрій Бойко не вперше заявляє про українську приналежність Криму. Щоправда, його заяви ледь не співзвучні з позицією окупантів.
Зокрема, співголова “Опоплатформи” раніше в ефірах вищезгаданих телеканалів заявляв, буцімто українська влада “відштовхує” Крим. Він проштовхував вигідні для Росії меседжі щодо скасування економічної блокади, відновлення залізничного й авіаційного сполучення, а також водопостачання.
Свою позицію Бойко пояснював тим, що, мовляв, на окупованому півострові залишилися українські громадяни. Втім, Женевські конвенції прямо зазначають, що всю відповідальність за окуповані території несе виключно держава окупант.
У мережі досі є одразу декілька відео з Юрієм Бойком з телеканалів ZIK, NewsOne та “112-Україна”, датовані різними роками – 2017, 2019, 2020. На них політик повторює одну й ту ж фразу:
Ви знаєте: ви не знайдете в Україні політика, який скаже, що “Крим – це Росія”. Так само ви не знайдете в Росії політика, який скаже, що Крим – це Україна. Скажу відверто: єдиного рецепту по Криму немає, передовсім слід вирішити питання Донбасу.
Також варто згадати й про інших партійців, адже саме ОПЗЖ в українській політиці мають ексклюзивне право на відвідини Криму під час окупації.
Так, за 7 років окупації часто відвідували півострів зокрема ще один лідер “Опоплатформи” кум російського президента Віктор Медведчук і топ-спікер політсили Нестор Шуфрич. Туди вони їздили буцімто відпочивати, але Медведчук мав і зустріч зі своїм кумом Володимиром Путіним.
Нестор Шуфрич у Криму в травні 2019 року / Фото пресслужби політика
Україні потрібен мир, але з ким воюємо?
Тут, як і у випадку з Кримом, риторика особисто Юрія Бойка практично не змінилася. Він говорить про те, що на Донбасі триває війна, але ніколи не вказує, з ким саме ми воюємо.
Крім того, “Опозиційна платформа – За життя” вже понад 6 років заявляє, що чітко знає, як закінчити війну. У політсили є чіткий план, але вона ще жодного разу не розповіла, що він передбачає. Така-ось таємниця.
“Відповідаючи на ці питання, хочу сказати наступне: наша політична сила знає та розуміє, як вирішити ці проблеми – яким чином робити так, щоб людям стало легше. На кожен виклик ми маємо свою відповідь, маємо свій план”, – тільки й заявляє Бойко.
Його колега Нестор Шуфрич у контексті Донецька в ефірі телеканалу “НАШ” від 6 лютого доволі прозоро натякав на ще один російський наратив – федералізації України.
Політик стверджував, буцімто “Київ і Львів не можуть нав’язувати Донецьку, як той може жити”. Схожу ідею проштовхував у своєму блозі від 7 лютого і Юрій Бойко, але конкретніше – у контексті української мови.
Ми запитали в людей у Донецькій і Луганській областях про те, що їх турбує найбільше. Мовне питання стало ще одним фактором, що розколює країну. Особливо гостро реагують жителі Донбасу,
– заявив Юрій Бойко.
То Росія ворог чи як?
Тут знову ж таки звернемося до Юрія Бойка, адже в ОПЗЖ так уже склалося, що саме він є найбільш медійним членом партії. В ефірі “Право на владу” від 4 лютого він висловився щодо того, якими, на його думку, повинні бути відносини з Росією.
“Я ніколи не приховував того, що я виступаю за припинення війни й нормалізацію відносин з сусідами, зокрема з Росією. Я це казав публічно. Я казав, що ми готові брати на себе відповідальність за переговори з цими бойовиками”, – запевнив нардеп.
Варто зазначити, що до 2019 року саме “Опоплатформа” й відповідала за цей напрямок. Адже за президентства Петра Порошенка головним переговорником України в Мінську був Віктор Медведчук. Та за багато років він так і не зміг чи не схотів домовитися з кумом про мир.
У мене є політична позиція. Я її не приховував у минулому парламенті. Коли всі критикували того ж Порошенка, що він підписав Мінські угоди, я єдиний, хто його захищав. Власна фракція його “шеймувала”. Я вважаю, що коли не буде вгамована ситуація з Росією, миру ми не досягнем,
– розповів Юрій Бойко.
До слова, на цьому ж ефірі колега Бойка Нестор Шуфрич заявив, що не може назвати Росію країною-агресоркою. Свою позицію він пояснив тим, що Росія – другий за обсягом торговельний партнер України.
Чому проросійські політики озвучують деякі “правильні” речі?
Після початку агресії Росії проти України кількість проросійськи налаштованих громадян у нашій державі істотно скоротилася. Імовірно, їх навіть менше, ніж рейтинги тої ж політичної сили “Опозиційна платформа – За життя”.
Через це бути відверто проросійською політичною силою в Україні доволі складно. Адже якщо ти стверджуєш, буцімто “Крим – російський”, отже розписуєшся в тому, що коли будеш при владі, будь-хто зможе анексувати частину держави.
Тому задля електоральних балів проросійські політики часто вдаються до з першого погляду проукраїнських меседжів. У такий спосіб ОПЗЖ заграє з не проросійськими громадянами, граючи переважно на економічній, а не ідеологічній тематиці.
Санкції проти проросійських каналів Медведчука / Інфографіка 24 каналу
НАТО відповіло Росії щодо дій на Чорному морі: що відбулося

НАТО зміцнює військову присутність в районі Чорного моря. Це відповідь на посилення позицій Росії в Чорноморському регіоні.
Джерело:
Таку заяву зробив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг на спільній пресконіеренції з українським прем’єром Денисом Шмигалем. Захід відбувся 9 лютого.
НАТО в Чорному морі: деталі заяви Столтенберга
Генсек НАТО підкреслив, що Альянс збільшив присутність у регіоні Чорного моря. Мовиться про більш значну військово-морську присутність:
“Тільки за останні тижні в Чорне море спрямували 3 кораблі США, і деякі з них здійснювали маневри з ВМС України. У нас – більше повітряного патрулювання, а також більше сил НАТО на землі тренуються, активні в регіоні”, – зауважив Столтеньерг.
Водночас він відзначив збільшення впливу та значне зміцнення позицій Росії в регіоні Чорного моря.
“Не в останню чергу завдяки незаконній анексії Криму та більш значної присутності на морі та в повітрі”, – підкреслив очільник НАТО.
Він додав, що акваторія Чорного моря є “стратегічно важливою” для Альянсу. Річ у тім, що 3 держави-члени НАТО виходять до його берегів. Це Туреччина, Болгарія та Румунія. Також у регіоні розташовуються такі важливі партнери, як Україна і Грузія.
Тому необхідно гарантувати, що в Чорному морі не домінує лише одна держава – Росія. І в регіоні дотримуються свободи навігації,
– констатував Столтенберг.
Список пропагандистів: Стерненко оприлюднив реєстр журналістів з медведчуківських каналів

Активіст Сергій Стерненко опублікував реєстр пропагандистів, які працювали на медведчуківських телеканалах. Він створив цей список для того, щоб журналісти не могли приховати факт своєї роботи на ZIK, “112 Україна” і NewsOne.
Джерело:
Активіст уточнив, що мовиться про осіб, які працювали на заблокованих телеканалах протягом тривалого часу виключно після придбання їх соратником Медведчука Тарасом Козаком.
У таблиці є дані з відкритих джерел (з медведчуківських ютуб-каналів, сайтів та сторінок у фейсбуку та інстаграмі, тощо). Це прізвища та імена, їхні місця роботи та посилання на акаунти в соціальних мережах,
– повідомив Стерненко.
Він наголосив, що поширення цієї інформації законне, оскільки до нього ці дані поширювали самі пропагандисти.
У таблиці є 117 осіб
У таблиці є 177 осіб: кореспонденти, ведучі, редактори та особи, які займали керівні посади. Технічний персонал не додавали. Кількох людей також було видалено після повідомлень про поважні причини, які не дозволяли їм одразу звільнитись,
– зазначив активіст.
Стерненко додав, що опублікував реєстр з метою поінформування інших медіа про осіб, які діяли проти нацбезпеки України у різних формах.
Він також закликав порядні медіа не співпрацювати із вказаними особами, а також запровадити проти пропагандистів санкції.
Блокування медведчуківських телеканалів: коротко
- Президент Володимир Зеленський 2 лютого 2021 року підписав указ, яким ввів у дію рішення РНБО про санкції проти соратника Медведчука Тараса Козака.
- Унаслідок цього канали, які належать політику, ZIK, “112 Україна”, NewsOne заблокували та припинили мовлення на території України.
- Володимир Зеленський 3 лютого зустрівся з керівниками провідних українських телеканалів. Під час спілкування з топменеджерами президент запевнив, що утисків свободи слова в державі не буде.
- Як вдалося з’ясувати українським спецслужбам, медведчуківські канали отримували гроші з Росії.
Поділитися новиною
За словами Єнса Столтенберга, Україна стає ближчою до членства в НАТО завдяки впровадженню стандартів Альянсу.
Чим ближча Україна до стандартів НАТО, тим ближча вона і до членства в НАТО. Конкретної дату вступу назвати не можу. Але можу запевнити, що ми будемо підтримувати її на цьому шляху,
– наголосив він.
Як підкреслив генеральний секретар Альянсу, найкращий засіб для досягнення цієї цілі – це продовження демократичних реформ у країні.
Шмигаль відповів, що Україна виконує “домашнє завдання” з євроатлантичної інтеграції та розраховує отримати План дій щодо членства разом з Грузією.
Що раніше говорив Зеленський
Напередодні український президент дав інтерв’ю американському телеканалу. Там, зокрема, Зеленський коментував співпрацю з адміністрацією Джо Байдена, нового президента США.
Та підкреслив, що пріоритетом для української безпеки є членство у НАТО. “Якщо Байден говорить про безпеку, є лише одне питання: “пане президенте, чому ми досі не в НАТО?“, – зазначив він.