Помер Олександр Пономарів: біографія видатного українського мовознавця

Варте уваги

В УКРАЇНІ МОЖНА БУДЕ ОТРИМУВАТИ ПЕНСІЮ ЗАМІСТЬ ПОМЕРЛИХ РОДИЧІВ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ

В Україні деякі категорії населення можуть претендувати на пенсію у разі втрати годувальника. Про це пише видання “Пенсійний кур’єр”. Як зазначається у видання звернувся читач, котрий...

На нас чекає комендантська година? Карантин планують посилити уже за кілька днів

З наступного тижня в Україні планують значно посилити карантинні обмеження. Уряд готується відчутно посилити карантин, нові обмеження планують запровадити уже з наступного понеділка, 9 листопада. Про...

В ЄС ЗАЯВИЛИ, ЩО ПРИЗУПИНЯТЬ БЕЗВІЗ ЧЕРЕЗ ДІЇ УКРАЇНИ

В ЄС вважають рішення КСУ підставою для тимчасового призупинення безвізу, — Європравда. В Європейському Союзі стурбовані останніми рішеннями Конституційного суду України щодо діяльності антикорупційних органів,...

Зеленського просять назавжди закрити усі ринки в Україні

Є відповідна петиція Петиція з проханням закрити назавжди усі базари та ринки днями з'явилася на сайті офісу президента. Ініціатор звернення Гліб  Гальченко переконаний, що після закриття ринків українська скарбниця...

Вранці 14 жовтня перестало битися серце відомого українського філолога, доктора наук Олександра Пономарева. Мовознавець не дожив до свого 85-річного ювілею буквально кілька днів. Про факти з біографії та наукові звершення Пономарева читайте у матеріалі 24 каналу.

Біографія Олександра Пономарева

Олександр Пономарів народився 17 жовтня 1935 року у російському місті Таганрог. Його батько не повернувся з війни, потрапив у 1942 році в полон і загинув у концтаборі на території Польщі.

Пономарів завжди розповідав, що народився на етнічній українській території, яка була заселена вихідцями з південної Чернігівщини та Полтавщини. У Таганрозі колись розмовляли українською, з полтавським діалектом.

До 1933 року в місті навіть діяли українські школи, але Пономарів вже не застав їх, тому вчився у російській.

По закінченню школи Пономарів приїхав із Таганрога до Києва. Він дуже хотів вивчати українську мову та прагнув вступити на омріяний факультет. Втім, зробити це йому не вдалося: не вистачило знання українського правопису.

Чоловік не здався, вступив на відділення російської філології, але вчити українську не припиняв ані під час студентських років, ані вже випустившись з університету.

 

Від 1961 до 1976 року працював у відділі загального та слов’янського мовознавства в Інституті мовознавства імені Потебні АН України.

У 1975 році захистив кандидатську дисертацію “Лексика грецького походження в українській мові”.

Від лютого 1979 року став викладачем, а потім працював на посадах старшого викладача, доцента, професора, завідувача кафедри мови та стилістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У 1991 році захистив докторську дисертацію на тему “Проблеми нормативності української мови в засобах масової інформації”.

Наприкінці 90-х деякий час викладав українську мову в Інституті східноєвропейських студій, що в Карловому університеті у Празі.

Поборник мови і її захисник

Символічною є смерть Пономарева саме у День захисника України. Його ставлення до мови, яку він фактично з нуля вивчив самотужки і яку плекав, було не лише позицією мовознавця.

Науковець палко захищав українську мову, наголошував, що поділ держави на україномовну і російськомовну – штучний.

 

Уся Україна – україномовна, тільки в одних регіонах її менше придушували в імперській Росії та в Радянському Союзі, а в інших – більше. Значна частина нашої території зросійщена, але там живуть українці: дві третини російськомовного населення – то зросійщені українці,
– казав він.

Не раз Пономарів показував свою громадянську позицію. Зокрема, свого часу виступав із відкритим зверненням до Януковича з вимогою скасувати так званий “мовний закон Ківалова – Колесніченка”.

Пономарів
Олександр Пономарів / Фото “Громадське”

Окрім того, Пономарів був серед представників інтелігенції, які у 2019-му написали відкрите звернення до українського народу із закликом не обирати президентом Володимира Зеленського.

Спадок Пономарева

Мовознавець був автором понад 250 наукових, науково-популярних та публіцистичних праць з історії та культури української мови. Він – член Спілки письменників України та Спілки журналістів.

Його співавторству належать підручники та словники української мови, а також античної міфології та українсько-новогрецький словник.

 

Був нагороджений премією Бориса Грінченка, а також орденом “За заслуги” III ступеня та орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня.

Олександр Пономарів
Олександр Пономарів / Фото КНУ імені Шевченка

Багато зусиль Пономарів спрямовував на поширення й утвердження нового правопису української мови. Так, він працював у комісії з питань правопису, виступав в ЗМІ з роз’ясненням його засад, брав участь у дискусіях на телебаченні з опонентами нового правопису тощо.

На BBC Україна професор вів власний блог, у якому роз’яснював тонкощі української мови, приміром, розповідав, які слова доречно вживати, а які ні.

Реакція українців на смерть науковця

Українці реагують на втрату у соцмережах. Вони пишуть, що Пономарів був чудовим учителем та світлою людиною і додають: не стало справжнього українця.

реакція
реакція
Реакція українців на смерть Пономарева / Скриншот

 

Цікаві Статті

Останні новини

Астрологи назвали найстрашніших маніпуляторів за знаком Зодіаку

Таких усього три і їх легко розпізнати Астрологи назвали знаки Зодіаку, з якими найважче побудувати стосунки. Про це пише slovofraza. Телець Тельці люблять мстити своїм кривдникам тим, що...

Чим закінчився протест євробляхерів: відео

Протест євробляхерів закінчився черговою обіцянкою влади. Пообіцяли розглянути на комітеті законопроект №3704 і відмінити штрафи у 170 тис грн. На сцену до протестувальників вийшла нардеп...

В Україні можуть ввести “чорну зону” карантину

В Україні можуть ввести “чорну зону” карантину. Цю ідею обговорюватимуть на засіданні Кабінету міністрів 4 листопада. Таку інформацію опублікувала журналістка Соня Кошкіна, посилаючись на...

УКРАЇНА МОЖЕ ВТРАТИТИ БЕЗВІЗ ЧЕРЕЗ РІШЕННЯ КСУ? КУЛЕБА РОЗПОВІВ ПРО ЗАГРОЗИ

Україні поки не загрожує втрата безвізового режиму із Євросоюзом після скандального рішення Конституційного суду. Про це розповів міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, передає ТСН. Він заявив,...

The New York Times написав про конфлікт України та РФ через борщ (6 ФОТО)

«Новий фронт в українсько-російському конфлікті — борщовий» (c)     4 листопада видання The New York Times опублікувало статтю під назвою «Новий фронт в українсько-російському конфлікті — борщовий» (A New Front...