Варте уваги

Мав домовитися за довідку про інвалідність: керівника МСЕК викрили на хабарі на Рівненщині

В отриманні хабаря за сприяння в оформленні групи інвалідності на Рівненщині підозрюють виконувача обов’язків керівника МСЕК. Про це повідомляє РАДІО ТРЕК з посиланням на пресслужбу прокуратури Рівненщини. За версією...

ВЧИТЕЛЬКА СКАЗАЛА ВИНЕСТИ УЧНЯ, ЯКИЙ ЗЛАМАВ НОГУ, ЗА ТЕРИТОРІЮ ШКОЛИ: ДЕТАЛІ ІНЦИДЕНТУ

У селі Холодній Балці на Одещині учень 6 класу зламав ногу, коли грав з однолітками у футбол після уроків. Але вчителька замість того, щоб...

Міс Україна Леоніла Гузь показала бездоганне декольте в томній позі: “Щоб всіх чоловіків наповал”

"Міс Україна 2018", відома модель Леоніла Гузь порадувала новим спокусливим кадром Вона опублікувала фото на своїй сторінці в Instagram. Леоніла Гузь вразила всю Україну своєю зовнішністю...

В Україні розпочався національний тиждень вакцинації

З 24 до 30 квітня в Україні проходить тиждень вакцинації. Дітям і дорослим потрібно регулярно робити щеплення для підтримки імунітету. Національний календар вакцинації, який працює в...

Українцям перестануть надавати пенсії без стажу: хто залишиться без виплат і що робити

В Україні з 2021-го перестануть призначати “соціальні пенсії”. Ті українці, які не зможуть виконати вимоги щодо стажу, змушені будуть працювати довше. І таких з кожним роком буде все більше і більше.

“Соцпенсії” більше не призначатимуть

В Україні з наступного року потрібно буде мати щонайменше 28 років стажу для того, щоб вийти на заслужений відпочинок вчасно. Усім іншим доведеться працювати до 63-х (тобто від 18 до 28 років стажу), або 65-ти (тобто від 15 до 18 років).

Але якщо раніше і без офіційної пенсії можна було отримати виплату, з 1 січня 2021-го її скасують. Річ у тім, що до кінця 2020-го всім, хто не мав достатньо стажу, держава платила матеріальну допомогу до моменту, поки вони не досягнуть потрібного віку. Наприклад, якщо ви виходите на пенсію цьогоріч, у вас є 24 роки стажу, але вам потрібно 27, повну пенсію вам не призначать.

У такому разі можна вийти на пенсію в 63 роки, але до 63 отримувати матеріальну виплату. Її розмір: різниця між фактичним доходом і мінімальною пенсією. Якщо не було ніякого доходу, то можна було отримувати мінімальну пенсію.

Але такі правила діють тільки 31 грудня 2021-го. “Нові виплати не будуть призначати, а тим, кому вона вже призначена, буде виплачуватися до 63 або 65 років”, – розповідає старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних дослідження Лідія Ткаченко. Вчена разом зі своїми колегами професійно вивчає пенсійну систему України.

До речі, ще кілька місяців тому радник міністра соцполітики Микола Шамбір озвучив новину про те, що в Україні перестануть призначати соціальну пенсію. Потім у коментарі цю інформацію спростував. Мовляв, її і так не призначають із 2005-го.

“Мною такі слова були сказані. Зараз поняття “соціальної пенсії” викорінюється. Не можна сказати, що її немає, але з 2005-го вона не призначається. А ті, кому її вже призначили, доживають свого часу”, – розповів радник міністра.

І це правда. Виплата, яку зараз призначають тим, хто не має потрібного стажу, не називається соціальною пенсією. Але за фактом є: її платять тим, хто досяг непрацездатного віку, але не заробив на повноцінну виплату.

І що робити, якщо не вистачає стажу?

По-перше, найважливіший крок – порахувати свій стаж. Якщо вам здається, що до пенсії ще багато років і взагалі її “можуть скасувати, допоки мені виповниться 60”, це не означає, що не потрібно думати про свою пенсію.

Вимоги щодо стажу зростають щорічно, поки в 2027-му не складуть 35 років. Так, якщо 60 років вам виповниться у 2027-му або пізніше, потрібно до цього моменту вже мати максимальний стаж, якщо у 2026-у – 34 роки тощо. Порахуйте, скільки років вам залишилося до пенсії, скільки стажу приблизно ви зможете заробити, і подивіться на таблиці нижче – чи вистачить вам для того, щоб вийти на пенсію вчасно.

Вимоги до стажу в Україні

Важливо працювати офіційно. І, з огляду на статистику, кількість українців, які не зможуть вчасно вийти на пенсію, буде рости. Усього за рік, з липня минулого року до липня 2020-го, кількість співробітників, які сплачують внесок до Пенсійного фонду, скоротилася на 565 тис. осіб. І демографічна ситуація тут ні до чого. Коронавірус, криза, збільшення кількості фізосіб-підприємців та пом’якшення штрафів.

В Україні скоротилася кількість платників ЄСВ

Але є і демографічні проблеми. Згідно з даними ООН (цифри озвучено в пояснювальній записці до законопроєкту про запуск накопичувальної пенсійної системи):

  • Україна входить у топ-15 країн світу з найшвидшими темпами скорочення населення. Причому в найближчі десятиліття скорочення населення буде відбуватися майже виключно за рахунок населення працездатного віку.
  • За умови збереження поточних показників народжуваності, смертності та міграції ООН прогнозує зменшення чисельності населення України до 2050-го на 28%, а частка осіб у віці 60 років і старших зросте до 32%.
  • Населення скоротиться на 18%, а рівень старіння зросте до 34%. Співвідношення між чисельністю населення пенсійного та працездатного віку зросте майже вдвічі.

“Ми робили розрахунки ще в 2017-му. Зрозуміло, що це моделювання, у нас виходило, що за вимоги за стажем у 30-32 роки, ситуація зміниться”, – розповідають в Інституті демографії та соцдосліджень.

І чим ви молодші, тим складніше отримати стаж. Ось чому: з 2004-го в стаж не враховують декрет, освіту. Враховуються тільки ті роки, коли ви платили внески до Пенсійного фонду.

Що можна отримати замість пенсії?

Якщо на пенсію не заробили і купити стаж не можете (про це пізніше), то можна оформити виплату як незаможний. Вона оформляється за прикладом субсидії: якщо не робили покупку на суму від 50 тисяч, якщо немає додаткового доходу, якщо немає членів сім’ї, які можуть допомагати тощо.

“Багато хто відмовляється від такої виплати, оскільки потрібно заповнювати декларацію, доводити, що немає додаткових джерел доходу. І це не пенсія. Це виплати для малозабезпечених”, – зазначає Ткаченко.

Другий варіант – докупити стаж. Якщо вам уже 60, то вартість стажу буде рахуватися за формулою: 22% від мінімальної зарплати помножити на два. Зараз це 2 640 грн за кожен місяць. Якщо вам немає 60-ти, стаж можна купувати поступово, тоді його вартість буде вдвічі нижчою.

За даними ПФУ, середній стаж 60-річного українця – 32 роки. Більшість поки що виконують вимоги і виходять на заслужений відпочинок вчасно. Але вже через кілька років ситуація загостриться, і внаслідок 45% українців у віці 60 років працюватимуть додатково 3-5 років. Якщо ви розраховуєте вийти на пенсію вчасно, потрібно вже зараз подбати про свій стаж.

Останні новини

Допомога 2200 гривень від ООН – як отримати?

Нещодавно Міністерство соцполітики повідомило, що близько 65 тис. українських пенсіонерів, які не мають статусу ВПО, отримають грошову допомогу від Мінсоцполітики та УВКД ООН. Яка допомога передбачена...

Росія готується оголосити Україні війну 15 липня, — росЗМІ

Російські пропагандистські ЗМІ почали поширювати інформацію, що рф нібито готується оголосити Україні війну 15 липня, пише телеграм-канал Инсайдер UA. Для залякування українців окупанти розписують купу погроз...

Корпус Chieftec Hunter GS-01B-OP

Корпус Chieftec Hunter GS-01B-OP https://fas.st/A3vvT  

Разъем AM3 + Asus M5A97 LE R2.0, материнская плата DDR3 32 Гб PCI-E 2,0, AMD 970, оригинальная десктопная материнская плата Aus M5A97 LE R2.0...

Разъем AM3 + Asus M5A97 LE R2.0, материнская плата DDR3 32 Гб PCI-E 2,0, AMD 970, оригинальная десктопная материнская плата Aus M5A97 LE R2.0...

Каркас XXL + 6 ножек Orthobase 120×200 см R088-0070

https://fas.st/RTCJO https://fas.st/T2hNEN Размеры 120 х 200 см Ножки в комлекте С ножками Количество ламелей 46 Материал ламелей Бук Расстояние между ламелями 2,5 см мм Высота каркаса 27 мм Профиль цельносварной, изготовлен из...