Варте уваги

Допомога 2200 гривень від ООН – як отримати?

Нещодавно Міністерство соцполітики повідомило, що близько 65 тис. українських пенсіонерів, які не мають статусу ВПО, отримають грошову допомогу від Мінсоцполітики та УВКД ООН. Яка допомога передбачена...

Луцький суддя-правдоруб з розладом особистості: особливості характеру і суддівства Віталія Ковтуненка

Суб’єктивна замальовка перша - особистісна У 2001 році ізраїльський письменник Сем Вакнін видав книгу про злоякісну самозакоханість. Коли читав її, здалось, що одного з героїв...

Лікар збірної України з футболу помер від коронавірусу

Лікар національної збірної України Антон Худаєв помер від коронавірусної хвороби. Про це напередодні повідомила Українська асоціація з футболу. «Антон Євгенович захворів на COVID-19, вірус вразив...

Росія відводитиме війська від кордонів з Україною

У Росії заявили, що незабаром відводитимуть війська у пункти постійної дислокації. Стосується це тих військових частин, які протягом останніх тижнів "пригнали" до кордонів з...

ЗАПЛАТЯТЬ УСІ. У РАДІ ПРИДУМАЛИ ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ ПО-НОВОМУ. ЯКИМ ВІН БУДЕ?

У майбутньому році податок на нерухомість можуть прив’язати до вартості житла. Платити будуть навіть власники маленьких квартир

В українському Facebook розгорнулася дискусія – новий Податковий кодекс може зобов’язати власника квартири в хрущовці платити до 100 000 грн податку за нерухомість на рік.

Швидко з’ясувалося, що автори проєкту допустили помилку, через що в розрахунках потенційних платників виявилося кілька зайвих нулів.

Проте, проєкт дійсно передбачає зміни для українців. Автори називають його “справедливим”, аналітики ринку нерухомості вважають інакше.

Зараз проєкт винесено на публічне обговорення і він поки не поданий до парламенту.

Податок на нерухомість – тепер платимо всі?
Нинішній порядок адміністрування податку за “квадратними метрами” можна порівняти з середньовічними податками “на вікна” або “на вогнище” – написав на своїй сторінці в Facebook автор проєкту Данило Гетманцев, глава комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики.

Минулого тижня він опублікував порівняльну таблицю до законопроєкту про зміни до податкового кодексу.

Замість того, щоб розраховувати податок на нерухомість за квадратними метрами, він пропонує прив’язати податок до вартості житла.

Так, зараз квартира площею до 60 кв м і будинок до 120 кв м не обкладаються податком. Але за кожен зайвий метр власнику потрібно платити до 1,5% мінімальної зарплати – тобто 75 гривень за квадрат. Наприклад, власник квартири на Хрещатику площею 70 кв і квартири на Троєщині тією ж площею, платять однакову суму – 750 грн за ( за десять “зайвих” метрів).

Щоб виправити цю несправедливість, потрібно змінити підхід і розраховувати податки, виходячи з вартості об’єкта нерухомості, вважає Гетманцев. Максимальну ставку податку хочуть встановити на рівні 0,2% від оціночної вартості – для житла, і 0,3% – для нежитлової нерухомості на рік. У середньому річний податок на квартиру складе до 3000 грн, підрахували співрозмовники LIGA.net, які спецалізуются на ринку нерухомості.

З новим підходом згодні не всі.

Податковий консультант Володимир Рак у коментарі LIGA.net звертає увагу, що в самій формулі закладений “суб’єктивний показник”, який призведе до ще більшої несправедливості в розрахунках.

Базою оподаткування за новим законопроєктом, є оціночна вартість об’єкта, а не ринкова – тобто реальна вартість об’єкта. Щороку Фонд держмайна (ФДМ) буде передавати базу оціночної вартості квартири до податкової для розрахунку податку, говориться в проєкті.

“Іншими словами, вводиться складна бюрократична система визначення бази оподаткування за участю оцінювачів та ФДМ”, – пояснює Рак.

Хто і як буде проводити “масову оцінку” в проєкті – не розкривається, зараз це схоже на “вимірювання середньої температури у лікарні”, розповідає старший партнер юридичної фірми Totum Юрій Хапко. А це викликає сумніви в її об’єктивності.

ФДМ нічого не оцінює, ФДМ – це регулятор, поспішив пояснити в коментарі Facebook глава фонду Дмитро Сенниченко. “Зараз немає загальнонаціональної бази даних із необхідною якістю деталізації. Результати оцінок деяких об’єктів, які купувалися/продавалися останніми роками – є. Потрібно створити bigdata platform, а потім її наповнювати знаннями”, – написав Сенниченко. Хто це буде робити, він не уточнив.

Ні нинішня, ні майбутня модель оподаткування – ніколи не будуть соціально справедливими, вважає Юрій Піта, президент Асоціації фахівців із нерухомості України.

В Україні не було практики масової оцінки нерухомості, тому процедура оцінювання вартості житла може супроводжуватися корупцією, каже Піта. Наприклад, нерухомість вартістю 150 000 грн можуть оцінити в 50 000 грн, і навпаки. “Потім це доведеться оскаржувати, переглядати, вийде затяжний процес, – каже Піта. – Не виключаю, що нова модель теоретично краща за першу. Але спочатку треба створити базу оцінки, а потім впроваджувати реформу – а не навпаки”.

Щоб модель оподаткування запрацювала – систему оцінювання необхідно автоматизувати, залучити туди міжнародних оцінювачів, IT-фахівців і реструктурувати команду-регуляторів ФДМ, вважає Сергій Костецький, аналітик консалтингової компанії SV Development.

“Укрзалізниця та Укрпошта свого часу повністю змінили структуру команди, те ж саме треба зробити в ФДМ, кваліфікації їхніх працівників не вистачає для такої масштабної роботи”, – вважає Костецький.

Хто у виграші?
Основна мета проєкту – зробити податок на нерухомість більш справедливим, відзначав автор проєкту Данило Гетманцев. Зокрема, він пропонує звільнити від сплати податку житло, яке належить пенсіонерам, інвалідам, ветеранам війни і праці, малолітнім, неповнолітнім і недієздатним особам.

Але це стосується тільки тих, в чиїй власності знаходиться один об’єкт нерухомості, оціночна вартість якого не перевищує певні показники. Для квартир у містах мільйонниках – це 300 мінімальних зарплат (1,4 млн грн), для інших – 100 мінімальних зарплат (472 300 грн).

Ще одна важлива особливість законопроєкту – податок планують стягувати не тільки з введених в експлуатацію будівель, але і з тих, які в експлуатацію не ввели, але фактично вони придатні до використання.

“Постає питання, хто буде мати можливість це визначати. ​​На практиці великі будівлі часто не вводять в експлуатацію, щоб уникнути оподаткування”, – зазначає Юрій Хапко.

Загалом, проєкт “сирий”, вимагає активних громадських обговорень і доопрацювань – погоджуються співрозмовники LIGA.net.

“Проєкт вводить додаткове фінансове навантаження на соціально незахищені верстви населення, ускладнює адміністрування. Більш того, це неактуально під час пандемії, коли багато країн намагаються дати податкові преференції бізнесу і своїм громадянам”, – робить висновок Рак.

Останні новини

Допомога 2200 гривень від ООН – як отримати?

Нещодавно Міністерство соцполітики повідомило, що близько 65 тис. українських пенсіонерів, які не мають статусу ВПО, отримають грошову допомогу від Мінсоцполітики та УВКД ООН. Яка допомога передбачена...

Росія готується оголосити Україні війну 15 липня, — росЗМІ

Російські пропагандистські ЗМІ почали поширювати інформацію, що рф нібито готується оголосити Україні війну 15 липня, пише телеграм-канал Инсайдер UA. Для залякування українців окупанти розписують купу погроз...

Корпус Chieftec Hunter GS-01B-OP

Корпус Chieftec Hunter GS-01B-OP https://fas.st/A3vvT  

Разъем AM3 + Asus M5A97 LE R2.0, материнская плата DDR3 32 Гб PCI-E 2,0, AMD 970, оригинальная десктопная материнская плата Aus M5A97 LE R2.0...

Разъем AM3 + Asus M5A97 LE R2.0, материнская плата DDR3 32 Гб PCI-E 2,0, AMD 970, оригинальная десктопная материнская плата Aus M5A97 LE R2.0...

Каркас XXL + 6 ножек Orthobase 120×200 см R088-0070

https://fas.st/RTCJO https://fas.st/T2hNEN Размеры 120 х 200 см Ножки в комлекте С ножками Количество ламелей 46 Материал ламелей Бук Расстояние между ламелями 2,5 см мм Высота каркаса 27 мм Профиль цельносварной, изготовлен из...